بیدخوردگی فرش و راه های جلوگیری از آن

بید (Beetle) ها یک گونه از پروانه ها هستند که اندازه آن ها ، به طور متوسط بین ۱۲-۹ میلی‌متر و رنگ بدنشان زرد است ، عمر متوسط آن ها 2 الی 3 هفه است که ، در این مدت زمان در میان فرش ها یا سایر منسوجات پشمی ، تخم گذاری میکنند و تعداد آن ها چیزی در حدود 100 تخم است ، در مدت زمانی ، تخم ها تبدیل به لارو میشوند ، لارو ها از پشم فرش ، تغذیه میکنند و بالغ میشوند و دوباره تخم گذاری میکنند و این چرخه ادامه پیدا میکند ، در این مقاله قرار است ما درباره بیدخوردگی فرش و راه های جلوگیری از آن برایتان توضیح دهیم.

 

 

پیشنهاد مطالعه : لکه برداری فرش چگونه است؟

 

دلیل زندگی بید ها درون فرش و لباس ها

بید ها میتوانند به راحتی فرش دستباف را از بین ببرند ، حال دلیل زندگی و علاقه آن ها به فرش چیست؟ یکی از الیاف هایی که در فرش های دستباف به کار میرود ، الیاف پشم است که این نخ ها دارای موادی پروتئینی هستند که مورد علاقه بید ها هستند و از آن ها تغذیه میکنند.

پس دقت کنید که اگر در بافت فرشتان از پشم استفاده شده است ، حال فرقی نمیکند فرش ماشینی باشد یا دستباف ، باید مراقب آن ها باشید و زیرشان را چک کنید و از راه هایی برای نابودی بید فرش استفاده کنید.

 

تشخیص بیدخوردگی فرش

اولین راه تشخیص این است که ، ابتدا زیر فرشتان را چک کنید زیرا بید ها عموما از زیر فرش شروع به خوردن تار و پود و نفوذ به درون فرش میکنند ، که شما باید هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید.

دومین راه و مشخص ترین راه مشاهده قسمت های رویی (پرز) فرش است ، زیرا لارو های بید ( بید های بالغ نشده ) از پرز ها تغذیه میکنند و اینقدر این کار را انجام میدهند که به راحتی مشخص و عیان میشود و آن ناحیه فرش از بین میرود. در ادامه تصویر این نوع بیدخوردگی را مشاهده میکنید.

 

تصویر بیدخوردگی فرش

راه های مقابله و ترمیم فرش

اگر بیدخوردگی فرشتان سطحی و کم ناحیه است ، شما باید پس از تشخیص ، ابتدا اقدام به سم پاشی مناسب کنید تا حجم از بین رفتگی فرش بیشتر نشود و سپس برای ترمیم اقدام نمایید.

اما اگر حجم و مساحت بیدخوردگی بیشتر از حد انتظار است باید با کمک یک متخصص ابتدا خانه را تمییز و ضدعفونی کنید و سپس فرشتان را به یک قالیشویی جهت ترمیم و شستشوی فرش بسپارید.

قالیشویی بیستون ، کلیه اقدامات ترمیم ، رفو ، شست فرش را انجام میدهد ، جهت ثبت سفارش یا تماس با ما میتوانید وارد صفحه ثبت سفارش آنلاین شستشوی فرش شوید.

 

ترمیم فرش قالیشویی بیستون

 

امیدواریم که این مقاله به شما در جهت شناخت و شناسایی فرش های ایرانی کمک کرده باشد.

((کارخانه قالیشویی بیستون مجهزترین قالیشویی تهران ، آماده ارائه خدمات مختلف در هفت روز هفته خدمت شما مشتریان عزیز میباشد ، کافیست با ما تماس بگیرید.))

آموزشمقالات

بیدخوردگی فرشترمیم فرشقالیشویی بیستون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احراز هویت *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان آنلاین قالیشویی بیستون
سلام، چطور کمکتون کنم؟