تراکم و شانه در فرش به چه معناست؟

تصویر تراکم فرش

شانه فرش و تراکم فرش

اگر شما تا به حال تجربه ی خرید فرش برای منزلتان را داشته باشید و سری به بازار زده باشید ، حتما کلمه شانه و تراکم فرش را بسیار زیاد از زبان کارشناسان و فروشندگان فرش شنیده اید ، ما در این مقاله قصد داریم تا به شما دقیقا بگوییم که تراکم فرش چیست و فرش های با تراکم بالا را چگونه تشخیص دهیم و تفاوت فرش ها با تراکم بالا و تراکم پایین را برایتان بازگو کنیم.

تراکم و شانه چیست؟

مقیاس اندازه گیری فرش ها ، طول و عرض آن میباشد که برای شناسایی شانه و تراکم فرش نیز از همین مقیاس استفاده میکنیم. باید برایتان بگوییم که تمامی فرش ها با ترکیب گره های متعددی به وجود می آید که به تعداد گره ها در هر متر مربع از عرض یک فرش را شانه و همچنین تعداد گره ها در هر متر مربع از طول یک فرش را نیز تراکم فرش میگوییند.

اگر نتوانستید توضیحات گفته شده را خوب درک کنید، در ادامه مثال ها را مطالعه کنید تا مفهوم به خوبی در ذهنتان جا بیافتد. به طور مثال فرش 700 شانه به این معنی است که برای بافتن عرض این فرش در هر متر مربع ، تعداد 700 گره وجود دارد و همچنین فرش با تراکم 2700 بدین معناست که طول هر فرش در هر متر مربع دارای 2700 گره است.

شانه های متداول در بافت فرش شامل 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه میباشد. و برای تراکم نیز ، مقدار متداول آن از مقدار تراکم 600 شروع میشود و تا تراکم 3600 در بازار موجود میباشد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین قالیشویی در قیطریه کدام است؟

تاثیر شانه و تراکم بر روی قیمت و کیفیت فرش

همانطور که مشخص است و احتمالا متوجه شده باشید ، هرچه تعداد گره های فرش در عرض (شانه) و همچنین گره های فرش در طول بیشتر باشد بدین معنی است که در تولید آن فرش از مواد بیشتر و زمان بیشتری استفاده شده است و به تبع آن از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است. مسلما هرچه کیفیت یک محصول بالاتر برود ، قیمت آن نیز افزایش میابد و این یعنی فرش های با شانه بالاتر گران تر هستند.

شانه فرش

چگونه شانه و تراکم فرش را تشخیص دهیم؟

برای اینکه متوجه شویم که فرشی که خریداری کرده ایم چند شانه است و در چه تراکمی بافته شده است میتوانیم از روش زیر استفاده کنیم.

یک سانتی متر از عرض فرش را در نظر بگیرید و تعداد ریشه های آن را بشمارید و عدد به دست آمده را در 100 ضرب کنید و یا طبق اطلاعات زیر شانه فرش خود را به دست آورید.

  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 5 عدد باشد یعنی فرش 500 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 7 عدد باشد یعنی فرش 700 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 10 عدد باشد یعنی فرش 1000 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 12 عدد باشد یعنی فرش 1200 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 15 عدد باشد یعنی فرش 1500 شانه است

همچنین برای به دست آوردن تراکم فرش نیز یک سانتیمتر از طول یک فرش را در نظر بگیرید و تعداد ریشه های آن را بشمارید و ابتدا در عدد 100 و سپس در عدد 3 ضرب کنید و یا میتوانید طبق اطلاعات زیر تعداد را به دست آورید.

  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 7 عدد باشد یعنی فرش 2100 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 8.5 عدد باشد یعنی فرش 2550 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 10 عدد باشد یعنی فرش 3000 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 12 عدد باشد یعنی فرش 3600 شانه است
  • اگر تعداد ریشه در یک سانتیمتر 15 عدد باشد یعنی فرش 4500 شانه است

شستشوی فرش های متراکم و با تراکم پایین

از نظر نحوه شستشوی فرش ، اینگونه فرش ها هیچگونه تفاوتی با هم ندارند اما نکته ای که حائز اهمیت است ، این است که فرش های با شانه بالا پس از سال ها استفاده و شستشو ، کیفیت و ظاهر بهتری خواهند داشت ، البته این یکی از پارامتر ها برای طول عمر فرش میباشد و بیشتر به نحوه نگهداری ما از فرش هایمان بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه: چه روش هایی باعث افزایش طول عمر فرش میشود

جمع بندی

نحوه اندازه گیری فرش ها طول و عرض میباشد و برای تشخیص تعداد گره های موجود در فرش ، واحد هایی قرار داده اند با نام های تراکم و شانه فرش که به تعداد گره ها در هر متر مربع از طول یک فرش را تراکم گویند و همچنین تعداد ریشه (گره) ها را در عرض فرش ، شانه فرش گویند.

فرش های با شانه بالا از کیفیت بسیار بهتری برخوردار هستند که اگر شما قصد خرید دارید سعی کنید حتی الامکان فرش هایی با تعداد شانه بالا انتخاب کنید.

از نظر منطقی فرش های متراکم ، طول عمر بیشتری دارند اما این فقط یکی از نکات در طول عمر فرش است و بیشتر به نحوه نگهداری شما از آن فرش ها بستگی دارد.

 

 

امیدواریم که این مقاله به شما در جهت بالا بردن آگاهیتان در زمینه شستشوی فرش کمک کرده باشد ، قالیشویی بیستون آماده ارائه انواع خدمات شستشوی فرش ، شیرازه دوزی و… میباشد ، کافیست با ما تماس بگیرید.

کارخانه قالیشویی آنلاین بیستون ، سریع ترین قالیشویی در تهران./

آموزشمقالات

آموزششستشوی فرشقالیشویی بیستون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احراز هویت *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان آنلاین قالیشویی بیستون
سلام، چطور کمکتون کنم؟