ریشه بافی فرش ماشینی و دستبافت

ریشه بافی

ریشه بافی فرش به دو تقسیم می شود، ریشه بافی فرش دستبافت و ریشه بافی فرش ماشینی که جنس ریشه فرش دستبافت به نوع بافت و رج های آن بستگی دارد. ریشه فرش دستبافت در قالیشویی بیستون به وسیله دست و توسط رفوگر های کاملا حرفه ای انجام می شود. اما ریشه بافی فرش ماشینی توسط دستگاه ریشه زنی و کاملا اتوماتیک  انجام می شود.

ریشه بافی

ریشه بافی

علت پوسیگی ریشه فرش و ضرورت بافتن آن

قالى و فرش به خاطر استفاده زياد، بعد از مدتى ريشه های آن از بين مي رود و لازم است ريشه دوزى شوند. همينطور به دليل پوسيدگى چله فرش، مخصوصأ چله هاى پنبه اى فرش ها نياز به مرمت و بازسازى دارند؛ زمانى كه ريشه هاى فرش از بين رفته باشد، قسمت هاى از بين رفته اى ريشه ها را از انتهاى بافت با دستگاه برش جدا سازى انجام مي شود، سپس عمل ريشه بافى و مرمت انجام مي شود.

به طور کلی فرش از قسمت‌های گوناگون تشکیل شده که اصلي‌ترين آن‌ها، تار، پود، پرز، شیرازه و ریشه می‌باشد. از آن جایی که فرش دستباف و ماشینی بر روی زمین قرار دارد، هر یک از این عناصر پس از مدتی مصرف دچار فرسودگی و خرابی شده و به تدریج ازمیان می‌رود.

یکی از قسمت‌های فرش که به شدت آسیب پذیر است، ریشه فرش است. به طور طبیعی ریشه فرش از هر نوع و هر جنسی که باشد، در برابر عواملی مانند رفت و آمد، ریختن مایعات اسیدی و شیمیایی، آتش و سوختن به شدت آسیب پذیر بوده و دچار سوختگی و پوسیدگی می‌شود.

ریشه فرش در صورت فرسودگی و تخریب باید به سرعت ترمیم شود و ریشه‌های جدیدی جایگزین آن شود. زیرا که هر گونه تعلل و تاخیر در بافت ریشه فرش منجر به پیشروی آسیب و در نهایت ریزش گره‌ها و پارگی فرش می‌شود. به همین دلیل در صورت وجود هر گونه آسیب در قسمت ریشه فرش، باید بلافاصله به متخصص سپرده شود تا بنابر میزان آسیب اقدامات لازم انجام پذیرد.

ریشه دوزی

ریشه دوزی

ریشه بافی فرش دستبافت

عمده‌ترین و اصلی‌ترین اقدام اجرایی برای رفع آسیب موجود در ریشه فرش، عملی به نام ریشه بافی فرش است. در این شیوه، ریشه معیوب به طور کامل از فرش جدا می‌شود. سپس، با رعایت قواعد و اصول کاری و نهایت دقت، ریشه جدید به فرش بافته می‌شود. به همین دلیل می‌توان ریشه بافی فرش را فرآیند و عملی بسیار حساس در نظر داشت.

در صورت هر گونه سهل انگاری، بر وسعت و میزان آسیب افزوده شده و حتی بخشی از گره‌ها از فرش جدا شده و در اصطلاح گره‌های موجود می‌ریزد. مجموعه قالیشویی بیستون، یکی از بهترین و معتبرترین مجموعه‌های تخصصی فرش به شمار می‌آید که در زمینه مرمت و شستشوی انواع فرش دستباف، ماشینی، گلیم، گبه و فرش‌های مدرن فعالیت دارد.

مجموعهٔ قالیشویی بیستون، یکی از بهترین و تخصصی‌ترین مرکز ریشه بافی در تهران به‌شمار می‌آید. این مجموعه به دلیل همکاری با زبده ترين نیروهای متخصص و کارشناس قادر است فرش شما را به گونه‌ای مرمت کند که قسمت ریشه فرش همانند گذشته سالم بوده و هیچ ردی از مرمت و عملیات ترمیمی قادر به شناسایی نباشد.

ریشه بافی فرش ماشینی در قالیشویی تخصصی بیستون به وسیله دستگاه های کاملا اتوماتیک انجام می گیرد.

ریشه دوزی فرش

ریشه دوزی فرش

آموزشخدماتمقالات

ریشه بافیریشه بافی فرشریشه بافی فرش ابریشمریشه بافی فرش دستبافتریشه بافی فرش ماشینیریشه بافی گلیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احراز هویت *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان آنلاین قالیشویی بیستون
سلام، چطور کمکتون کنم؟