لکه برداری فرش

لکه برداری فرش های دستبافت به دليل شكل ساختاری كه از پشم، كرك و الياف طبيعى دارد، زمانی له لکه دار می شود  اگر سريعأ برای پاک کردن آن اقدام نشود، لكه ها بر روى قالى ماندگار می ماند.
براى از بين بردن لكه هايى نظير: نوشابه، قهوه، چايى، چربى و… مي توانيد به كمك مقدارى كف با مايع ظرفشويى وبا استفاده ازاسفنج، اسكاج و يا يك تكه پارچه ى تميز قالى را سريعأ لكه بردارى كنيد. لازم به ذكر است كه اين روش بايد سريعأ بعد از ايجاد لكه بر روى قالى انجام شود.

لکه برداری فرش

لکه برداری فرش

روش لكه بردارى فرش

بعد از تهيه كردن محلول آب و مايع ظرفشويى اسكاج يا اسفنج را به آن محلول آغشته كرده، سپس آب آن را بگيريد تا فقط كمى كف داشته باشد و به روى لكه هاى فرش بكشيد. اين كار را چندين مرتبه بر روى لكه هاى فرش انجام دهيد تا لكه ها كاملا از بين بروند و سپس به وسيله ى يك پارچه ى نخى بزرگ محل لكه را كاملا خشك كنيد وسپس مقدارى نمك روى قسمت هاى لكه بردارى شده بپاشيد و بگذاريد فرش ها هوا خورده تا خشك شوند.
شايان به ذكر است در اين روش نبايد تمام قالى خيس شود، اين نوع لكه بردارى بر روى انواع قالى ها انجام شده و لكه ها به خوبى پاك شده است.

باید ها و نباید ها

برای جلوگیری از هر نوع پیش آمد غیر مترقبه، جنس پشم، ابریشم و مشخصات لکه و موارد متشکله آن را تعیین می کنند و از سازگاری حلالی که برای لکه گیری در نظر گرفته می شود، اطمینان حاصل می کنند، در غیر این صورت احتمال دارد رنگ متن بعضی از قسمت های فرش تغییر کرده و نقوش آن پخش شوند.
نخهای طبیعی یا منشأ حیوانی دارند، مانند پشم و ابریشم و یا منشأ گیاهی مانند پنبه، کتان و کنف دارند. برای تشخیص منشأ نخ، نمونه ای از آن را می سوزانند با توجه به اینکه نخ های گیاهی از الیاف سلولوزی تشل شده اند، به آسانی سوخته و بوی مخصوص کاغذ سوخته از آنها به مشام می رسد.

در صورتی که نخهای با منشأ حیوانی در هنگام سوختن جمع شده «وز کرده» و به علت تجزیه شدن مواد کراتینی که در پشم و موم و سم و شاخ حیوانات وجود دارد، بوی مو و کرک سوخته می دهند.
باید توجه داشت که از ریختن حلال بر روی لکه خود داری شود؛ زیرا این عمل سبب پخش شدن آن می شود. بهتر است مقداری پنبه خام را تابیده و نوک آن را به حلال آغشته نموده و سپس آن را به آرامی با نقاط مختلف لکه تماس داد و در صورت لزوم این عمل را چندین دفعه تکرار کرد.

آموزشخدماتمقالات

لکه برداری فرش های دستبافتلکه گیری فرشلکه گیری فرش ابریشملکه گیری فرش دستبافلکه گیری فرش روشنلکه گیری فرش کرملکه گیری فرش و موکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احراز هویت *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان آنلاین قالیشویی بیستون
سلام، چطور کمکتون کنم؟